Revizyon burun estetiği

Revizyon burun ameliyatı ilk ameliyat sonrası işlevsel ve estetik problemleri giderilememiş hastaların yeniden ameliyat edilmesidir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi aynı bölgeye ikinci ve üçüncü ameliyatların yapılması gerçekten zor ameliyatlardır. Revizyon burun estetiği de en zor olanıdır.

 

Revizyon burun estetiğinde öncesinde yapılmış aşırı rezeksiyonlar yüzünden ilk ameliyattaki gibi rahat çalışılamaz. İlk ameliyatta burun orta bölmesindeki kıkırdak dokusunun alınmasına bağlı kıkırdak ihtiyacı olduğunda kulak ve kaburga kıkırdaklarının alınması gerekli olabilir. Revizyon burun estetiği için ilk ameliyattan en az 6 ay geçmesi gereklidir. Bununla birlikte 1yıl geçmesi burun dokusunun tam oturması ve yumuşaması açısından daha iyidir.

 

Ameliyat öncesi doktor hasta arasındaki iletişim, isteklerin ve yapılabileceklerin ortaya konulması çok önemlidir. Kötü burun şekli yüzünden üzüntüye kapılmamalıyız. En kötü burunlar bile iyi hale getirilebilir. Bunun için cerrahın tecrübesi ve cerrah seçimi çok önemlidir. Cerrahın teknik yanında üç boyutlu düşünebilme yeteneğinin olması da çok önemlidir. Revizyon burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme süreci ilk ameliyatta ki ile aynıdır.