Burun Estetiği Nedir ?

Burun estetiği (rinoplasti) burnu yeniden şekillendirme ve yapılandırma ameliyatıdır. Amaç burnu fonksiyonel ve estetik açıdan daha iyi hale getirmektir.

İnsanlar sonradan maruz kalınan travma sonrası veya doğumsal estetik kaygılarla burun estetiğine ihtiyaç duyabilirler ki binlerce insan, güvendiği cerrahlarla bu konuda fikir alışverişinde bulunmaktadır. Estetik kaygının yanı sıra çoğunda burundan nefes almada zorluk veya beraberinde bu zorluğa bağlı gelişen çeşitli ruhsal ve fiziksel problemler vardır. Burun, kişinin yüz yapısı ve genel vücut oranları ile orantılı olmalıdır. Bu oranlar dikkate alınarak, anatomik ve fizyolojik bozukluk olan bölgeye yönelik cerrahi uygulamalar yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır.

Ameliyat öncesi görüşmenin en önemli faydalarından biri hastanın beklentilerinin ve cerrahın bu beklentileri ne kadarını karşılayabileceğinin ortaya konulmasıdır. Cerrah değerlendirme aşamasında hasta tarafından istenen burun şeklini yüzün diğer yapılarına oranına bakarak ve kendi estetik gözünü kullanarak nasıl bir burun şeklinin uygun olacağını hasta ile tartışır. Cerrahın ise zor bir görevi vardır: Hastanın, hasta çevresinin ve kendisinin beğeneceği bir burun yaratmak. Cerrah, rinoplasti adayının dikkate aldığı noktaları belirleyerek hastasının gerçekçi beklentileri veya sıradışı görüşleri olup olmadığını anlamaya ve ameliyat öncesinde burunda düzeltilmesi gereken deformiteleri belirlemeye çalışır. Bunu yaparken kişisel yargılarını, belirli kuralları, oranları, açıları ve geometrik ilişkileri göz önünde bulundurur. Kıkırdakların yapısını, var olan izleri; hastanın yaşını, cinsiyetini ve cildinin karakterini değerlendirir. Estetik ve anatomik değerlendirmeler sonucunda ameliyat planını hazırlar, hastanın ideal bir buruna sahip olması için bu plana uygun tekniği seçer.

Başarılı burun estetiği ameliyatı hasta ve cerrah arasında iyi bir uyumun sonucudur. Ameliyat öncesi görüşmelerde gerçekçi beklentiler ve doktorunuza olan güven başarı ve mutluluğu getirir. Doktorunuz ameliyatınız ile ilgili birçok özel soruya cevap verebilir.