Burun tıkanıklığım düzelir mi?

Estetik bir burun elde ederken burnun fizyolojik işlevlerini korumak çok önemlidir. Bir başka ifadeyle, estetik görünüm için burnun önemli  fonksiyonları feda edilmemelidir. Normal şartlarda rinoplasti burun tıkanıklığına neden olmaz. Nazal septum burnu iki eşit parçaya böler ve esas destek mekanizmasını oluşturur.

 

Septum deviasyonu (burun orta bölme eğriliği) doğuştan ya da travma nedeni ile oluşabilir. Ayrıca yan burun duvarından kaynaklanan konkaların (burun doğal etleri) büyümesi de solunum problemlerine neden olabilir. Burun içini örten mukoza, allerji, sigara içimi gibi nedenlerle büyüyebilir, şişebilir. Tüm bu nedenler hastada burun tıkanıklığı oluşturabilir. Bu açıdan hastalar muayene edilmeli ve muayene bulguları hastaya anlatılmalıdır.

 

Tıkayıcı tüm nedenler ameliyat sırasında düzeltilmelidir çünkü rinoplasti sonrası hava pasajı % 10-20 oranında daralmaktadır. Burun pasajında gerekli müdahaleler yapılıp septumdan alınan kıkırdaklarla burun pasajını açacak greftlemeler yapıldığında burun solunumu rahatlar .Yani rinoplasti burun tıkanıklığını düzelten bir ameliyattır veya öyle olmalıdır.