Burun estetiği sonrası beklentiler

Burun estetiği ameliyatı bazı kişilerde aşırı beklentilere yol açmaktadır. Bu ameliyat fizik görünüşünü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttırabilir, fakat size ideal bir görünüm vermesi mümkün olmayabilir veya diğer insanların size daha farklı davranmasına yol açmayabilir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi çok iyi düşünmeniz ve bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Burun estetiği için en uygun adaylar mükemmel bir sonuç için değil, burun görünümünü düzeltme amacıyla başvuranlardır. Bu ameliyat burnunuza yeni bir şekil verebilir, ama hayatınızın akışına yön veremez. Eğer fiziksel olarak sağlıklı ve psikolojik olarak dengeli ve beklentilerinizde gerçekçi iseniz iyi bir adaysınız demektir. Cerrah olarak bu ameliyatta ki hedefimiz, burnunuzdaki mevcut dokuları kullanarak doğal görünümlü ve yüzünüze uyumlu bir burun meydana getirmektir. Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, burun cildinin yapısı, burun görünümündeki bozukluğun derecesi, dokularınızdaki yara iyileşmesi gücü, sigara kullanımı, yüzün diğer yapılarının durumu ve hastaya ait bazı özel problemlere bağlıdır. Estetik burun ameliyatları yüz gelişiminin tamamlandığı 16-17 yaşından itibaren yapılabilir, üst yaş sınırı yoktur.

Kulak-Burun-Boğaz hekimi olarak  burun fonksiyonlarını düzeltme yanında burun dış yapısının düzeltilmesi  hastalarımızın daha mutlu olmasını sağlar. Ancak, bu ameliyatı olmayı kabul etmeden önce beklentilerimizi gerçekçi sınırlar içinde tutmalıyız. Arzulanan sonucun kusursuzluk ve mükemmellik değil, düzeltme ve iyileştirme olduğunu akılda tutulmalı burnunuzun görünüm ve solunum yönünden rahatsız olduğunuz konuları açıkça hekiminizle paylaşmalısınız.

Ameliyatın başarısını arttıran sebepler: Hastada yaralarının sorunsuz iyileşmesi, evvelce burun ameliyatı geçirmemiş olması, burun derisinin orta incelikte, kıkırdaklarının güçlü olması, burun ucunun ince olması, burun ile yüz arasında büyün oransızlıkların olmaması, ameliyat sonrasında doktor tavsiyelerine ve bakımına iyi uyulmasıdır.

Ameliyatın başarısını azaltan sebepler: Hastanın kötü yara iyileşmesi, evvelce burun ameliyatı geçirmiş olması, burun derisinin kalın ve yağlı olması, kıkırdakların zayıf olması, burun ucunun kalın olması, burnun ciddi eğrilikleri, burun ile yüz arasında büyük uyumsuzlukların olması, hastanın yüzünün doğuştan eğri olması, sigara kullanması ve ameliyat sonrası bakıma iyi uymamasıdır.

Estetik burun ameliyatının amacı, sahip olduğunuzdan daha güzel ve yüz hatlarına uyan, doğal görünümlü bir burun sağlamaktır. Unutulmamalıdır ki ameliyatın başarısı eldeki malzeme ile doğrudan ilişkilidir.

Bu ameliyatı kendiniz için olmalısınız, başkalarının ilgisi ve övgüsü için veya daha güzel bir eş veya iş sağlamak amacıyla olmayınız. Ameliyatınızı yapacak olan hekime tam olarak güvenene kadar ameliyata karar vermeyiniz. Burnunuzun ameliyat sonraki görünümünü bir başkasının burnu ile değil, kendi burnunuzun ameliyat öncesi fotoğraflarıyla mukayese ediniz. Ameliyatınız sadece burnunuzun şeklini değiştirecektir. Sosyal veya kişisel problemlerinize bir çözüm olmayabilir. Burun solunumu yapan, fonksiyonları normal olan yüz yapılarıyla uyumlu bir burun her zaman için en iyisidir.